Amikor ezt a mondatot elolvastam, azonnal az jutott eszembe, hogy a föld elem hangsúlyos emberek erre a mondatra nagyon rezonálhatnak, és valószínűleg ősigazságként tekintenek rá. Miért is?
A nyugati asztrológiában négy elemről beszélünk – a föld,a víz, a tűz és a levegő. Ezek a horoszkópban szimbolikusan értelmezendők, de természetesen összefüggésben vannak a természeti elemek jellemzőivel. Tudjuk, hogy ha nem esik az eső, akkor nem növekednek a növényeink, túl sok víz viszont elpusztít mindent. (víz elem) Ha nem süt a Nap, nem terem gyümölcs, a túl nagy forróság viszont sivatagossá tesz, vagy épp bozóttüzeket gerjeszt. (tűz elem) Ahol nincs szilárd talaj, ott nem lehet letelepedni, míg a kőzetté szilárdult talajon az élet kopár. (föld elem). Ha nincs levegő, megfulladunk, a szélviharok viszont mindent kisöpörnek. (levegő elem).
A tűz elemhez a Kos, Oroszlán, Nyilas jegyek ,
A föld elemhez a Bika, Szűz, Bak jegyek
A víz elemhez a Halak, Rák, Skorpió jegyek,
A levegő elemhez az Ikrek, Mérleg, Vízöntő jegyek tartoznak.
Az,hogy kinek a horoszkópjában melyik elem hangsúlyos és melyik kevésbé, az attól függ,hogy a bolygók és a tengelyek milyen elemű állatövi jegyben tartózkodtak születésünk idején.
A lélek mindig olyan elem hangsúllyal születik, amely az életfeladata megvalósításához épp a megfelelő. A tüzes emberek másra születtek mint a földiesek, ebből kifolyólag más energia készletet (amit mi gyakran tulajdonságként látunk) hoztak magukkal.
Ha egy elemre kevés hangsúly esik a képletben, akkor annak az elemnek az energiáit kevésbé tudjuk használni. Ha valamelyik elem túlhangsúlyos a többihez képest, akkor azokat az energiákat esetleg túlzott mértékben használjuk.
Amennyiben tudatosítjuk magunkban ezeket, sokkal könnyebben tudjuk életünk hajóját kormányozni, illetve tapasztalatom szerint az ÖNELFOGADÁS és mások elfogadásának egyik kulcsa is itt van, hiszen ha megértjük,hogy nem véletlen működünk bizonyos módon, akkor nem esünk kétségbe, ha bizonyos dolgok nehezünkre esnek és sokkal toleránsabbak leszünk a más energiákat működtető társainkkal is.
Ha fejlődéssel kapcsolatos elgondolásokat megnézzük, vannak akik azt képviselik,hogy az erősségeinkre építve, és azokat a lehető legteljesebb mértékben kihasználva fejlődjünk és éljünk, míg vannak akik azt,hogy a gyengeségeink feltérképezésével és fejlesztésével juthatunk előre.
Ha ezeket a horoszkópban vizsgáljuk, akkor általában azt látjuk,hogy „erősségeink” annak az elemnek a jellemzői, mely hangsúlyos a képletben, „gyengeségünk” pedig ami hiányzik, vagy nagyon gyengén jelenik meg, vagy esetleg a túlhasznált erősség is tűnhet “gyengeségnek”.
Természetesen sokszor a gyengeségeinket inkább mások látják gyengeségnek, mi köszönjük, jól érezzük magunkat úgy ahogy vagyunk, de a „Legyél már lendületesebb” (kevés tűz, sok föld) „Képtelen nyugton maradni” (sok levegő vagy tűz) „Mindig drámázik” (sok víz) „nem tud csendben maradni” (sok levegő) „olyan lassú” (sok föld) típusú mondatok jól utalnak erre.
Lássuk az erősségeinkre is néhány példát: „annyira megbízható” (sok föld) „olyan szellemes, jókat lehet beszélgetni vele” (sok levegő) „energizál” (tűz) „olyan kedves, figyelmes, empatikus” (sok víz).
Visszatérve a kezdő mondatomra: miért a föld elem hangsúlyos emberek jutottak eszembe erről a gondolatról?
Karakterológia nézőpontjából nézve, a földies típusú személyiség stabil, szilárd, megbízható és állandóságra törekvő. Gondoljunk a természetben megtalálható „földre, talajra”, mely helyhez kötött, nehezen mozdul önmagától, ezzel alapot adva mindennek. Szó szerint lehet rá építkezni.
Ha túlfokozva működteti ezeket az energiákat akkor makacs, rugalmatlan, „földhöz ragadt”, a nyelvünk is szépen mutatja.
De jusson eszünkbe, hogy mi történik ha mégis megmozdul – a vulkánkitörések, hegyomlások ereje pusztító. Kő kövön nem marad…A föld típus nehezen dühödik fel, de ha megtörtént, nehezen felejt. Kedvenc hasonlatom erre a következő: lépjünk bele a tócsába, és tegyük ugyanezt a talajjal. Melyikben marad ott a lábunk nyoma hosszú ideig?
Én az éremnek mindig két oldalát látom, élethelyzettől, körülményeinktől függően ugyanaz a tulajdonság segít vagy hátráltat. Önmagában semmi nem jó vagy rossz. A stabilitásra törekvés – változtatásnak ellenállás bizonyos helyzetekben előny, máskor pedig akadályozó tényező.
Éppen emiatt segítség az önismeretben és életvezetésben az asztrológia, ha tisztában vagyunk magunkkal, akkor nagyobb esély van arra,hogy megfelelően irányítjuk az életünket.
Metafizikai nézőpontból nézve, a föld eleme a megvalósulásról és megvalósításról szól. A gondolatokat, érzelmeket kézzel fogható valóssággá igyekszik tenni az, akinek hangsúlyos ez az elem a képletében.
Itt a válasz — „az szeret aki tesz érted” — legalábbis a föld hangsúlyos ember így látja, gondolja. Mert az ő nézőpontjából ami konkrét, kézzel fogható, az az igazi.
(Kicsit előre szaladva, egy víz hangsúlyos számára maguk az érzelmek bőven elegendőek. Elég az,hogy ő érzi,hogy szeret, és ő tényleg szeret. Miért kellene ezt konkrét tettekkel is kifejezni? nem is érti az ilyen vádakat. A levegő hangsúlyosnak pedig a szavai és gondolatai is valódi bizonyítékok)
A föld hangsúlyosak szeretnek konkrét dolgokat teremteni. Lehet ez ház, weboldal, gyertyatartó, bármi, lényeg,hogy a fizikai érzékszerveinkkel érezhető legyen. Ennek az az oka, hogy ebben az elemben belső késztetés,hogy az ideákat lehozzuk a földi világ síkjára és konkrét fizikai formába öntsük őket.
A föld elemben vizsgáznak az elgondolások: ha meg tudjuk valósítani, akkor az az idea működőképes számunkra, ha nem tudjuk megvalósítani, akkor elvetjük. Egy földies ember inkább azt nézi,hogy mit teszel, teremtesz, alkotsz. Nem azt,hogy mit gondolsz (levegő) érzel (víz).
„Ha csak mondod,hogy szeretsz, de nem teszed meg értem amit kérek, akkor szerintem te nem szeretsz.”
Mégis, van aki máshogy látja, biztos hallottatok már hasonlót:
„Hiába veszel nekem házat és teremtesz meg mindent, ha az érzéseket nem kapok” —- ez a víz elem nézőpontja…
Befejezésül, biztos ismerős a „földelnem kell”, amikor az érzések (víz) gondolatok (levegő) pörgő élet (tűz) túlságosan elvisz, és úgy érezzük,hogy meg kell nyugodnunk, akkor kimegyünk a természetbe, vagy csatlakozunk az egyre kedveltebb „slow” mozgalomhoz 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: